Consiliul raional Сălărași

PAGINA OFICIALĂ

În anul 1949 în noaptea de 5 spre 6 iulie s-a produs al II-lea val al deportări în masa din RSSM, care a fost catalogat drept “cea mai mare deportare a populației basarabene”

Arestările s-au făcut noaptea cu forțele soldaților veniți în sate cu mașinile. Gospodarii arestați împreună cu familiile lor, cu copiii, cu bătrâni, fără a li se permite să ia rezerve cu ei, au fost urcați cu forța în vagoane pentru vite și duși. Toate bunurile - casele, utilajul țăranilor deportați - au fost transmise colhozurilor, iar o parte din ele au fost furate, vândute de către organele financiare ale raioanelor respective. Mulți dintre gospodarii deportați nu au mai revenit în patrie, au fost împușcați pe drum, au murit de foame, de boli, de durere sufletească, de muncă peste puterile lor.

Conform datelor oficiale, în ziua de 6 iulie 1949, au fost deportate în Siberia 11.293 de familii din Moldova sau peste 35000 de oameni. Sursele neoficiale afirmă că aceste cifre nu reflectă întreaga proporție a dramei moldovenilor, cifra fiind mult mai mare.

Și populația raionului Călărași a avut de suferit de pe urma deportărilor staliniste. Victime ale acestei crime staliniste au devenit 1140 de persoane sau 299 familii și 72 persoane singuratice din raionul nostru, dintre care bărbați-307, femei – 435, copii-398. Consiliul raional Călărași a pregătit un sir de activități dedicate Zilei comemorării victimelor deportărilor staliniste, dar și pentru educarea tinerilor în spiritul libertății și a respectului pentru valoarea umana.

Astfel pe data de 6 iulie, în scuarul Gării feroviare din Călărași se va desfășura Mitingul de Comemorare a celor deportați. Începutul e la ora 10:00. Sânt invitați persoanele deportate și rudele lor, dar și toți doritorii de a comemora pe cei ce au trecut prin calvarul represiilor staliniste.

LISTA EȘALONULUI

La transportarea familiiloor cu eșalonul nr.97179 din stația c.f. Călărași

până la stațiile c.f. Dolmatovo și Șciadrinsk

VAGON nr. 440 / 184 / 61

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Fetesco Fiodor Nicolae

1906

Singuratic

or. Călărași str. Lenin, 6

Rața Fiodor Gheorghe

1881

Capul familiei

s. Sipoteni

Rața Efimia Gheorghe

1881

Soția

s. Sipoteni

Adam Nicolai Vasile

1898

Capul familiei

s. Sipoteni

Oleinicova Paulina Meftodi

1908

Capul familiei

or. Călărași

Oleinicova Maria Trofim

1932

Fiica

or. Călărași

Chirița Nadejda Vasile

1907

Capul familiei

s. Tuzara

Tofan Ion Constantin

1901

Capul familiei

s. Novaci

Tofan Ana Vasile

1906

Soția

s. Novaci

Bei Iacob Iosif

1908

Capul familiei

s. Tuzara

Bei Sura Perlea Morduh

1909

Soția

s. Tuzara

Bei Rena Iacob

1937

Fiica

s. Tuzara

Adam Gheorghe Nicolai

1928

Capul familiei

s. Sipoteni

Adam Efrosinia Sava

1926

Soția

s. Sipoteni

Adam Iulia Gheorghe

1945

Fiica

s. Sipoteni

Adam Nicolai Gheorghe

1946

Fiu

s. Sipoteni

Adam Ion Gheorghe

1948

Fiu

s. Sipoteni

Antoci Domnica Vasile

1922

Capul familiei

s. Novaci

Antoci Maria Efim

1942

Fiica

s. Novaci

Oleinicova Nina Ilie

1909

Capul familiei

or. Călărași

Oleinicov Dumitru Constantin

1933

Fiu

or. Călărași

Goreniuc Vasile Stepan

1901

Capul familiei

or. Călărași

Goreniuc Marionela Mihai

1902

Soția

or. Călărași

Goreniuc Igor Vasile

1932

Fiu

or. Călărași

Goreniuc Vilena Vasile

1929

Fiica

or. Călărași

Oleinicova Frosea Alexei

1912

Capul familiei

or. Călărași

Oleinicov Boris Vasile

1943

Fiu

or. Călărași

Oleinicov Tamara Vasile

1945

Fiica

or. Călărași

VAGON nr. 4285491 / 60

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Olari Petru Ion

1895

Capul familiei

s. Sipoteni

Olari Tudosia Gheorghe

1880

Soția

s. Sipoteni

Diacon Ecaterina Vasile

1908

Capul familiei

s. Sipoteni

Diacon Maria Vasile

1923

Fiica

s. Sipoteni

Diacon Ion Vasile

1939

Fiu

s. Sipoteni

Diacon Valentina Vasile

1941

Fiica

s. Sipoteni

Diacon Dumitru Vasile

1945

Fiu

s. Sipoteni

Diacon Gheorghe Andrei

1863

Socru

s. Sipoteni

Rața Sava Gheorghe

1909

Capul familiei

s. Sipoteni

Rața Alexandra Eftenie

1910

Soția

s. Sipoteni

Rața Ion Sava

1935

Fiu

s. Sipoteni

Rața Maria Sava

1937

Fiica

s. Sipoteni

Rața Ana Sava

1940

Fiica

s. Sipoteni

Rața Mefodii Sava

1942

Fiu

s. Sipoteni

Vîrlan Chiril Vasile

1910

Capul familiei

s. Sipoteni

Vîrlan Ana Dumitru

1900

Soția

s. Sipoteni

Vîrlan Petru Chiril

1936

Fiu

s. Sipoteni

Rusu Gheorghe Constantin

1882

Capul familiei

s. Păulești

Rusu Ecaterina Ilie

1886

Soția

s. Păulești

Ungurean Ecaterina Petru

1912

Capul familiei

s. Păulești

Ungurean Vasile Constantin

1938

Fiu

s. Păulești

Ungurean Mihail Constantin

1943

Fiu

s. Păulești

Neaga Alexandru Mihail

1910

Capul familiei

or. Călărași

Neaga-Volcova Olga Iosip

1924

Soția

or. Călărași

Neaga Alexandra Alexandru

1946

Fiica

or. Călărași

Caroiani Haralampie Gheorghe

1912

Capul familiei

s. Păulești

Caroiani Anghelina Constantin

1912

Soția

s. Păulești

Caroiani Dumitru Haralampie

1934

Fiu

s. Păulești

VAGON nr. 350562 / 59

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Lipcan Ana Vasile

1924

Capul familiei

or. Călărași

Lipcan Maria Artemie

1940

Fiica

or. Călărași

Lipcan Ion Artemie

1946

Fiu

or. Călărași

Lipcan Efimia Artemie

1949

Fiica

or. Călărași

Burd Pinhus Abram

1878

Capul familiei

or. Călărași

Burd Freida Lip

1881

Soția

or. Călărași

Burd Fipeli Pinhus

1915

Fiu

or. Călărași

Burd Sofia Samson

1917

Nora

or. Călărași

Burd Simha Fipeli

1947

Nepot

or. Călărași

Burd Simha Pinhus

1918

Fiu

or. Călărași

Burd Zlata Ițc

1929

Nora

or. Călărași

Reizeliman Zeliman Haim

1896

Capul familiei

or. Călărași

Reizeliman Roza Boris

1904

Soția

or. Călărași

Reizeliman Fanea Zelim

1931

Fiica

or. Călărași

Adam Alexandra Erofei

1918

Capul familiei

s. Sipoteni

Adam Simion Chiril

1937

Fiu

s. Sipoteni

Adam Sava Chiril

1939

Fiu

s. Sipoteni

Norocos Ilie Ion

1880

Capul familiei

or. Călărași

Norocos Ecaterina Vasile

1882

Soția

or. Călărași

Nichiforov Dionisie Gheorghe

1883

Capul familiei

or. Călărași

Nichiforov Eudochia Gheorghe

1919

Soția

or. Călărași

Nichiforov Zinovia Dionisie

1939

Fiica

or. Călărași

Nichiforov Maria Dionisie

1941

Fiica

or. Călărași

Nichiforov Olga Dionisie

1943

Fiica

or. Călărași

Amarii Natalia Isai

1888

Capul familiei

or. Călărași

VAGON nr. 414196 / 58

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Burcă Leon Gheorghe

1894

Capul familiei

or. Călărași

Burcă Maria Iacob

1894

Soția

or. Călărași

Burcă Ștefan Leonid

1925

Fiu

or. Călărași

Stratan Elizaveta Constantin

1906

Capul familiei

s. Nișcani

Stratan Constantin Petru

1943

Fiu

s. Nișcani

Stratan Ion Petru

1949

Fiu

s. Nișcani

Stratan Elena Vasile

1891

Capul familiei

s. Nișcani

Stratan Elizaveta Vasile

1926

Fiica

s. Nișcani

Macari Alexandra Petru

1902

Capul familiei

or. Călărași

Diaconov Valentina Alexei

1930

Fiica

or. Călărași

Macari Varvara Andrei

1937

Fiica

or. Călărași

Diaconov Vasile Gheorghe

1920

Ginere

or. Călărași

Bleher Nahman Șulim

1880

Capul familiei

or. Călărași

Bleher Haia David

1880

Soția

or. Călărași

Bleher Șmili Nahman

1920

Fiu

or. Călărași

Bleher-Fainștein Șeidli Nahman

1914

Fiica

or. Călărași

Stratan Nicolai Dumitru

1881

Capul familiei

s. Nișcani

Stratan Parascovia Petru

1883

Soția

s. Nișcani

Mîrzac Petru Fiodor

1895

Capul familiei

s. Nișcani

Mîrzac Maria Constantin

1900

Soția

s. Nișcani

Mîrzac Xenia Petru

1932

Fiica

s. Nișcani

Mîrzac Constantin Petru

1934

Fiu

s. Nișcani

Mîrzac Eugenia Petru

1938

Fiica

s. Nișcani

Mîrzac Elena Petru

1941

Fiica

s. Nișcani

Stratan Gheorghe Lupu

1900

Capul familiei

s. Nișcani

Stratan Elena Fiodor

1906

Soția

s. Nișcani

VAGON nr. 405696 / 57

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Vasiliu Alexandra Dumitru

1879

Capul familiei

s. Pîrjolteni

Vasiliu Vera Gheorghe

1919

Fiica

s. Pîrjolteni

Vasiliu Vasile Spiridon

1886

Capul familiei

s. Pîrjolteni

Vasiliu Melania Gheorghe

1886

Soția

s. Pîrjolteni

Roitman Abram Mendeli

1896

Capul familiei

or. Călărași

Roitman Hana Ițc

1899

Soția

or. Călărași

Roistman Izea Abram

1936

Fiu

or. Călărași

Roistamn Mindeli Suhir

1811

Capul familiei

or. Călărași

Roitman Polea Solomon

1920

Soția

or. Călărași

Soibeliman Șimon Sruli

1907

Capul familiei

or. Călărași

Soibeliman Ida Melih

1908

Soția

or. Călărași

Soibeliman Mihail Șimon

1931

Fiu

or. Călărași

Prihuza Hristina Alexandru

1900

Capul familiei

sat. Călărași

Prihuza Axenia Alexandru

1927

Fiica

sat. Călărași

Prihuza Lizaveta Alexandru

1941

Fiica

sat. Călărași

Bediuc Alexei Fiodor

1904

Capul familiei

or. Călărași

Bediuc Ana Chiril

1908

Soția

or. Călărași

Bediuc Vasile Alexei

1935

Fiu

or. Călărași

Valiter Maria Fincheli

1895

Soția

or. Călărași

Valiter Hristofor Iacob

1890

Capul familiei

or. Călărași

Valiter Valentina Hristofor

1924

Fiica

or. Călărași

Berman Falic Leib

1908

Capul familiei

or. Călărași

Berman-Davidovici Ruhlea Leizer

1908

Soția

or. Călărași

Berman Golda Falic

1928

Fiica

or. Călărași

Berman Mina Falic

1933

Fiica

or. Călărași

VAGON nr. 477308 / 56

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Popescu Daria Constantin

1899

Capul familiei

s. Pitușca

Popescu Valentina Petru

1935

Fiica

s. Pitușca

Popescu Fiodor Petru

1935

Fiu

s. Pitușca

Pitușcan Constantin Vasile

1930

Capul familiei

s. Pitușca

Pitușcan Ioana Petru

1929

Soția

s. Pitușca

Pitușcan Ion Vasile

1932

Frate

s. Pitușca

Andrușenco Nadejda Gheorghe

1907

Capul familiei

s. Sipoteni

Andrușenco Vasile Simion

1934

Fiu

s. Sipoteni

Andrușenco Parascovia Simion

1935

Fiica

s. Sipoteni

Stegari Nicolai Fiodor

1918

Capul familiei

s. Sipoteni

Stegari Ecaterina Fiodor

1927

Soția

s. Sipoteni

Stegari Fiodor Nicolai

1946

Fiu

s. Sipoteni

Stegari Maria Grigore

1880

Mama

s. Sipoteni

Nani Domnica Gavril

1911

Capul familiei

s. Sipoteni

Nani Maria Afanasie

1934

Fiica

s. Sipoteni

Nani Elena Afanasie

1937

Fiica

s. Sipoteni

Nani Vasile Afanasie

1939

Fiu

s. Sipoteni

Chitoroga Mifodie Sava

1907

Capul familiei

s. Sipoteni

Chitoroga Zinovia Constantin

1903

Soția

s. Sipoteni

Maimescu Vasilița Dumitru

1912

Capul familiei

s. Sipoteni

Maimescu Maria Ion

1935

Fiica

s. Sipoteni

Mamimescu Ecaterina Ion

1937

Fiica

s. Sipoteni

Maimescu Elena Ion

1939

Fiica

s. Sipoteni

Grobois Abram Isac

1893

Capul familiei

s. Pitușca

Onța Gheorghe Anton

1892

Capul familiei

s. Sipoteni

Onța Vera Dumitru

1892

Soția

s. Sipoteni

Onța Maria Gheorghe

1930

Fiica

s. Sipoteni

Onța Elizaveta Gheorghe

1933

Fiica

s. Sipoteni

VAGON nr. 586501 / 55

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Țîmbaliuc Lidia Pavel

1906

Capul familiei

s. Păulești

Țîmbaliuc Nicolai Trifan

1933

Fiu

s. Păulești

Sestrojevitovschi Efimia Ion

1897

Capul familiei

s. Păulești

Sestrojevitovschi Veaceslav Leontie

1934

Fiu

s. Păulești

Peștîrean Efrosinia Constantin

1897

Capul familiei

s. Răciula

Peștîrean Mihail Anton

1928

Fiu

s. Răciula

Peștîrean Zinovia Anton

1933

Fiica

s. Răciula

Peștîrean Vasile Anton

1935

Fiu

s. Răciula

Olari Trifan Ion

1886

Capul familiei

s. Răciula

Olari Alexandra Ananie

1892

Soția

s. Răciula

Olari Maria Trofim

1928

Fiica

s. Răciula

Enachi Neonila Matvei

1936

Nepoată

s. Răciula

Olari Zinovia Anton

1941

Nepoată

s. Răciula

Ichim Maria Fiodor

1887

Capul familiei

s. Păulești

Vasiliu Alexandru Vasile

1924

Capul familiei

s. Răciula

Vasiliu Nionila Alexandru

1921

Soția

s. Nișcani

Vasiliu Vasile Alexandru

1948

Fiu

s. Răciula

Istratii Eudochia Gheorghe

1944

Fiica

s. Răciula

Istratii Ana Gheorghe

1947

Fiica

s. Răciula

Vasiliu Vasile Alexandru

1886

Singuratic

s. Răciula

Vasiliu Victor Vasile

1918

Capul familiei

s. Răciula

Vasiliu Andrei Victor

1947

Fiu

s. Răciula

Vasiliu Liuba Emilian

1922

Soția

s. Răciula

Belschi Vladimir Fiodor

1907

Capul familiei

s. Răciula

Belschi Larisa Ipolit

1948

Nepoată

s. Răciula

Topciu Dumitru Mina

1920

Capul familiei

s. Sipoteni

Topciu Ana Fiodor

1920

Soția

s. Sipoteni

Topciu Maria Dumitru

1941

Fiica

s. Sipoteni

VAGON nr. 330699 / 54

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Ceban Elena Gheorghe

1880

Capul familiei

s. Horodiște

Ceban Gheorghe Ion

1921

Fiu

s. Horodiște

Ceban Liuba Ștefan

1922

Soția

s. Horodiște

Chicu Ion Gheorghe

1906

Capul familiei

s. Horodiște

Chicu Nicanor Gheorghe

1940

Fiu

s. Horodiște

Sturza Hariton Vasile

1878

Capul familiei

s. Horodiște

Sturza Zinovia Ion

1885

Soția

s. Horodiște

Ceban Efrosinia Ion

1914

Capul familiei

s. Horodiște

Ceban Ion Gheorghe

1937

Fiu

s. Horodiște

Ceban Vasile Gheorghe

1942

Fiu

s. Horodiște

Batîr Maria Ion

1898

Capul familiei

s. Horodiște

Batîr Ion Andrei

1934

Fiu

s. Horodiște

Batîr Zinaida

1939

Fiica

s. Horodiște

Agapii Vasile Trofim

1893

Capul familiei

s. Horodiște

Agapii Ion Vasile

1933

Fiu

s. Horodiște

Gîra Claudia Zafir

1899

Capul familiei

s. Pîrjolteni

Gîra Liuba Nicolai

1923

Fiica

s. Pîrjolteni

Gîra Eudochia Vasile

1877

Mama

s. Pîrjolteni

Spatari Grigore Constantin

1908

Capul familiei

s. Sipoteni

Spatari Fedosia Petru

1915

Soția

s. Sipoteni

Spatari Elizaveta Grigore

1938

Fiica

s. Sipoteni

Spatari Mifodie Grigore

1940

Fiu

s. Sipoteni

Spatari Maria Grigore

1943

Fiica

s. Sipoteni

Coadă Gheorghe Gheorghe

1887

Capul familiei

s. Pîrjolteni

Coadă Vasile Gheorghe

1933

Fiu

s. Pîrjolteni

Lozovan Parascovia Tihon

1868

Mama soției

s. Pîrjolteni

VAGON nr. 465395 / 53

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Ceban Ion Mitrofan

1904

Capul familiei

or. Călărași

Ceban Elena Constantin

1909

Soția

or. Călărași

Stratan Ana Petru

1922

Capul familiei

s. Răciula

Stratan Fiodor Vasile

1941

Fiu

s. Răciula

Stratan Petru Vasile

1945

Fiu

s. Răciula

Stratan Dumitru Vasile

1940

Fiu

s. Răciula

Surujiu Vera Ion

1905

Capul familiei

s. Peticeni

Surujiu Eugeniu Iacob

1935

Fiu

s. Peticeni

Surujiu Mihai Iacob

1930

Fiu

s. Peticeni

Surujiu Fecla Iacob

1940

Fiica

s. Peticeni

Surujiu Tamara Iacob

1944

Fiica

s. Peticeni

Șpac Dumitru Fiodor

1886

Capul familiei

s. Peticeni

Șpac Ana Melentie

1889

Soția

s. Peticeni

Stratan Parascovia Ion

1905

Capul familiei

or. Călărași

Lipcan Maria Alexei

1922

Capul familiei

s. Vărzăreștii-Noi

Jomir Mihail Vasile

1928

Capul familiei

or. Călărași

Jomir Ștefan Vasile

1934

Frate

or. Călărași

Vasiliu Nadejda Stepan

1897

Capul familiei

s. Pîrjolteni

Vasiliu Ioana Gheorghe

1932

Fiica

s. Pîrjolteni

Vasiliu Stepan Gheorghe

1934

Fiu

s. Pîrjolteni

Vasiliu Vasile Gheorghe

1937

Fiu

s. Pîrjolteni

Vasiliu Mihail Gheorghe

1940

Fiu

s. Pîrjolteni

Spînu Stepan Fotoca

1890

Capul familiei

s. Pîrjolteni

Spînu Eudochia Ion

1898

Soția

s. Pîrjolteni

Spînu Vera Stepan

1928

Fiica

s. Pîrjolteni

Paladi Onisim Ion

1897

Capul familiei

s. Pîrjolteni

Paladi Elena Vasile

1897

Soția

s. Pîrjolteni

Vasiliu Stepan Dumitru

1933

Fiu

s. Pîrjolteni

Pricenoc Maria Marcu

1904

Capul familiei

s. Răciula

Pricenoc Mihail Fiodor

1930

Fiu

s. Răciula

VAGON nr. 461-121 / 52

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Istratii Mihail Simion

1900

Capul familiei

s. Răciula

Istratii Anastasia Ion

1900

Soția

s. Răciula

Istratii Dumitru Constantin

1932

Fiu

s. Răciula

Istratii Sofia Constantin

1934

Fiica

s. Răciula

Tocari Petru Vasile

1905

Capul familiei

s. Palanca

Tocari Maria Mihail

1910

Soția

s. Palanca

Tocari Vera Petru

1931

Fiica

s. Palanca

Tocari Ana Petru

1933

Fiica

s. Palanca

Tocari Vasile Petru

1935

Fiu

s. Palanca

Tocari Nicolai Petru

1945

Fiu

s. Palanca

Tocari Lidia Petru

1947

Fiica

s. Palanca

Maimescu Petru Spiridon

1889

Capul familiei

s. Sipoteni

Maimescu Elizaveta Constantin

1891

Soția

s. Sipoteni

Maimescu Eugenia Petru

1930

Fiica

s. Sipoteni

Maimescu Eudochia Petru

1935

Fiica

s. Sipoteni

Chitoroga Gheorghe Isai

1901

Capul familiei

s. Sipoteni

Chitoroga Maria Constantin

1912

Soția

s. Sipoteni

Chitoroga Timofei Gheorghe

1934

Fiu

s. Sipoteni

Chitoroga Larisa Gheorghe

1936

Fiica

s. Sipoteni

Chitoroga Vasile Gheorghe

1940

Fiu

s. Sipoteni

Chitoroga Zinovia Gheorghe

1940

Fiica

s. Sipoteni

Chitoroga Simion Gheorghe

1941

Fiu

s. Sipoteni

Chitoroga Pelagheea Gheorghe

1948

Fiica

s. Sipoteni

Chitoroga Mitrofan Gheorghe

1949

Fiu

s. Sipoteni

Capetinschii Ivan Andrei

1901

Capul familiei

s. Palanca

Capetinschii Ana Dumitru

1906

Soția

s. Palanca

Capetinschii Olga Ivan

1930

Fiica

s. Palanca

Capetinschii Iustina Ivan

1938

Fiica

s. Palanca

VAGON nr. 632211 / 51

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Merșic Vasilii Fiodor

1897

Capul familiei

s. Mîndra

Merșic Ecaterina Constantin

1902

Soția

s. Mîndra

Bejenari Maria Lazar

1890

Capul familiei

s. Mîndra

Bejenari Victor Petru

1936

Nepot

s. Mîndra

Darii Alexandru Timofei

1890

Capul familiei

s. Mîndra

Darii Maria Vasile

1884

Soția

s. Mîndra

Atamaniuc Matrona Ion

1896

Capul familiei

s. Mîndra

Atamaniuc Eudochia Simion

1930

Fiica

s. Mîndra

Badia Gheorghe Emanuil

1880

Capul familiei

s. Pîrjolteni

Badia Ioana Cozma

1881

Soția

s. Pîrjolteni

Badia Stepan Gheorghe

1929

Fiu

s. Pîrjolteni

Copetinschii Nicolai Simion

1886

Capul familiei

s. Palanca

Copetinschii Varvara Fiodor

1888

Soția

s. Palanca

Bolduresco Alexandra Constantin

1921

Capul familiei

s. Sipoteni

Arbuzov Grigore Terentie

1924

Capul familiei

s. Palanca

Arbuzov Iustina Alexandru

1908

Soția

s. Palanca

Arbuzov Mihail Grigore

1936

Fiu

s. Palanca

Arbuzov Ion Grigore

1938

Fiu

s. Palanca

Cernomaz Vera Ion

1909

Capul familiei

s. Hîrjauca

Cernomaz Lidia Nazar

1932

Fiica

s. Hîrjauca

Cernomaz Ion Nazar

1938

Fiu

s. Hîrjauca

Cernomaz Mihail Nazar

1945

Fiu

s. Hîrjauca

Cvasiuc Petru Nicolai

1910

Capul familiei

s. Mîndra

Cvasiuc Stepanida Ilie

1912

Soția

s. Mîndra

Cvasiuc Anastasia Petru

1941

Fiica

s. Mîndra

Cvasiuc Fiodor Petru

1948

Fiu

s. Mîndra

Cvasiuc Hristofor Petru

1943

Fiu

s. Mîndra

VAGON nr. 351-146 / 50

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Oprea Gheorghe Constantin

1899

Capul familiei

s. Sipoteni

Oprea Alexandra Vasile

1905

Soția

s. Sipoteni

Oprea Elena Gheorghe

1933

Fiica

s. Sipoteni

Oprea Anastasia Gheorghe

1940

Fiica

s. Sipoteni

Oprea Serafima Gheorghe

1942

Fiica

s. Sipoteni

Oprea Ana Gheorghe

1944

Fiica

s. Sipoteni

Copîtînscaia Sofia Petru

1912

Capul familiei

s. Palanca

Trifan Maria Nicolai

1893

Capul familiei

cătunul Oricova

Trifan Ion Dionis

1938

Fiu

cătunul Oricova

Baxanean Andrei Nicolai

1938

Fiu

cătunul Oricova

Trifan Alexandru Dionis

1940

Fiu

cătunul Oricova

Trifan Uliana Dionis

1930

Fiica

cătunul Oricova

Trifan Fiodor

1949

Nepot

cătunul Oricova

Baxanean Andrei Nicolai

1904

Capul familiei

cătunul Oricova

Baxanean Sofia Ion

1913

Soția

cătunul Oricova

Baxanean Varnav Andrei

1933

Fiu

cătunul Oricova

Baxanean Nicolai Andrei

1938

Fiu

cătunul Oricova

Baxanean Mihail Andrei

1947

Fiu

cătunul Oricova

Baxanean Ion Andrei

1949

Fiu

cătunul Oricova

Baxanean Alexandra Andrei

1935

Fiica

cătunul Oricova

Baxanean Natalia Andrei

1944

Fiica

cătunul Oricova

Trifan Leon Petru

1902

Capul familiei

s. Sipoteni

Trifan Elena Dumitru

1901

Soția

s. Sipoteni

Trifan Efimia Leon

1932

Fiica

s. Sipoteni

Trifan Dumitru Leon

1937

Fiu

s. Sipoteni

Trifan Ana Leon

1939

Fiica

s. Sipoteni

Trifan Eugenia Leon

1947

Fiica

s. Sipoteni

Rața Alexandra Ion

1900

Singuratică

s. Sipoteni

VAGON nr. 305522 / 49

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Tonu Ilie Mina

1908

Capul familiei

s. Buda

Topciu Maria Ilie

1908

Soția

s. Buda

Topciu Alexandru Ilie

1930

Fiu

s. Buda

Topciu Eudochia Ilie

1932

Fiica

s. Buda

Topciu Gheorghe Ilie

1934

Fiu

s. Buda

Topciu Vladimir Ilie

1937

Fiu

s. Buda

Chitoroga Dumitru Constantin

1887

Capul familiei

s. Sipoteni

Chitoroga Maria vasile

1885

Soția

s. Sipoteni

Chitoroga Ion Grigore

1889

Capul familiei

s. Sipoteni

Chitoroga Ana Constantin

1891

Soția

s. Sipoteni

Chitoroga Elizaveta Ion

1931

Fiica

s. Sipoteni

Chitoroga Maria Ion

1934

Fiica

s. Sipoteni

Chitoroga Elena Ion

1939

Fiica

s. Sipoteni

Chitoroga Pavel Ion

1937

Fiu

s. Sipoteni

Reu Macar Gheorghe

1900

Capul familiei

s. Sipoteni

Reu Elizaveta Vasile

1907

Soția

s. Sipoteni

Reu Ana Macar

1923

Fiica

s. Sipoteni

Reu Anastasia Macar

1931

Fiica

s. Sipoteni

Reu Alexandru Macar

1922

Fiu

s. Sipoteni

Poianu Iosif Ion

1887

Capul familiei

s. Buda

Poianu Dumitru Iosif

1915

Fiu

s. Buda

Luțcan Elizaveta Ion

1896

Capul familiei

s. Sipoteni

Luțcan Ana Mihai

1930

Fiica

s. Sipoteni

Drobeaza Victor Pavel

1905

Capul familiei

s. Sipoteni

Drobeaza Ecaterina Lavrentie

1914

Soția

s. Sipoteni

Drobeaza Raisa Victor

1938

Fiica

s. Sipoteni

Drobeaza Valentina Victor

1944

Fiica

s. Sipoteni

Drobeaza Maria Victor

1946

Fiica

s. Sipoteni

Drobeaza Claudia Victor

1948

Fiica

s. Sipoteni

VAGON nr. 609624 / 48

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Jigurt Nicolai Gheorghe

1887

Capul familiei

s. Vălcineț

Jigurt Elena Eremia

1887

Soția

s. Vălcineț

Hohan Petru Constantin

1908

Capul familiei

s. Vălcineț

Hohan Alexandra Constantin

1920

Soția

s. Vălcineț

Hohan Alexandra Petru

1939

Fiica

s. Vălcineț

Hohan Ion Petru

1941

Fiu

s. Vălcineț

Hohan Constantin Petru

1943

Fiu

s. Vălcineț

Hohan Gavril Petru

1945

Fiu

s. Vălcineț

Hohan Gheorghe Petru

1948

Fiu

s. Vălcineț

Vlad Tatiana Petru

1885

Singuratică

s. Vălcineț

Fistican Mina Fiodor

1905

Capul familiei

s. Vălcineț

Fistican Ana Foma

1907

Soția

s. Vălcineț

Fistican Ion Mina

1932

Fiu

s. Vălcineț

Fistican Nicolai Mina

1934

Fiu

s. Vălcineț

Fistican Ecaterina Mina

1937

Fiica

s. Vălcineț

Fistican Alexandra Mina

1940

Fiica

s. Vălcineț

Fistican Nina Mina

1942

Fiica

s. Vălcineț

Fistican Gheorghe Mina

1947

Fiu

s. Vălcineț

Fistican Ecaterina Ion

1872

Mama

s. Vălcineț

Vlad Maria Constantin

1912

Capul familiei

s. Vălcineț

Vlad Elena Nicolai

1938

Fiica

s. Vălcineț

Vlad Valentina Nicolai

1941

Fiica

s. Vălcineț

Pușcaș Gheorghe Vasile

1897

Capul familiei

s. Vălcineț

Pușcaș Ioana Dumitru

1899

Soția

s. Vălcineț

Pușcaș Alexandra Gheorghe

1932

Fiica

s. Vălcineț

Pușcaș Elizaveta Gheorghe

1937

Fiica

s. Vălcineț

Curmei Gheorghe Ion

1887

Capul familiei

s. Vălcineț

Curmei Nadejda Grigore

1890

Soția

s. Vălcineț

VAGONUL nr. 607181/ 47

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Tatar Nicolae Ion

1908

capul/familiei

s. Vălcineţ

Tatar Alexandra Gheorghe

1914

soţie

s. Vălcineţ

Tatar Ion Nicolae

1934

fiu

s. Vălcineţ

Tatar Vasile Nicolae

1944

fiu

s. Vălcineţ

Tatar Efim Nicolae

1948

fiu

s. Vălcineţ

Tatar Gheorghe Nicolae

1948

fiu

s. Vălcineţ

Chicu Ion Gheorghei

1874

capul/familiei

s. Vălcineţ

Chicu Ecaterina Vasile

1874

soţie

s. Vălcineţ

Chicu Alexandru Ion

1920

fiu

s. Vălcineţ

Chicu Ana Efim

1922

Soţia fiului

s. Vălcineţ

Chicu Ion Alexandru

1948

nepot

s. Vălcineţ

Curmei Ana Vasilie

1902

capul/familiei

s. Vălcineţ

Curmei Gheorghe Maxim

1928

fiu

s. Vălcineţ

Curmei Alexandra Maxim

1930

fiica

s. Vălcineţ

Curmei Nadejda Maxim

1935

fiica

s. Vălcineţ

Lupu Elena Andrei

1891

capul/familiei

s. Vălcineţ

Tatar Efim Ion

1900

capul familiei

s. Vălcineţ

Tatar Vera Tudor

1900

soţie

s. Vălcineţ

Tatar Gheorghe Efim

1936

fiu

s. Vălcineţ

Tatar Olga Efim

1938

fiică

s. Vălcineţ

Tatar Alexandr Efim

1940

fiu

s. Vălcineţ

Tatar Constantin Iacov

1902

capul famuliei

s. Vălcineţ

Tatar Maria Ion

1905

soţie

s. Vălcineţ

Tatar Alexandra Constantin

1927

fiică

s. Vălcineţ

Tatar Gheorghe Constantin

1935

fiu

s. Vălcineţ

Tatar Ion Constantin

1935

fiu

s. Vălcineţ

Popa Tudor Iacov

1872

capul familiei

s. Vălcineţ

Popa Agafia Eremei

1882

soţie

s. Vălcineţ

Lupu Gheorghe Serafim

1883

capul familiei

s. Vălcineţ

Tatar Tudor Nicolae

 

capul familiei

s. Vălcineţ

VAGON nr.348609 / 46

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Negru Nadejda Constantin

1913

capul familiei

s. Vălcineţ

Negru Foma Efim

1872

tata

s. Vălcineţ

Lavrişin Vasile Constantin

1900

capul familiei

or.Călăraşi

Ţurcan Evdochim Gheorghe

1903

Capul familiei

or.Călăraşi

Ţurcan Elena Simion

1909

soţia

or.Călăraşi

Ţurcan Alexandra Evdochim

1934

fiică

or.Călăraşi

Ţurcan Nadejda evdochim

1940

fiică

or.Călăraşi

Ţurcam Mihail Evdochim

1943

fiu

or.Călăraşi

Benderschii Teofil Filimon

1909

Capul familiei

or.Călăraşi

Negru Ion Simion

1897

Capul familiei

s. Vălcineţ

Negru Elena vasile

1898

soţie

s. Vălcineţ

Negru Vasile ion

1923

fiu

s. Vălcineţ

Negru Sofia Gheorghe

1929

fiică

s. Vălcineţ

Negru Elena Vasile

1948

nepoată

s. Vălcineţ

Sturza Ion Zamfir

1895

Capul familiei

s.Sipoteni

Sturza–Chicu Efimia Alexandru

1908

soţie

s.Sipoteni

Coşeri Varvara Ion

1895

1895

s.Pîrjolteni

Mîţa Vasile Ion

1905

Capul familiei

s.Vălcineţ

Mîţa Evghenia Vasile

1908

soţie

s.Vălcineţ

Mîţa Alexandra Vasile

1932

fiică

s.Vălcineţ

Mîţa Vera Vasile

1936

fiică

s.Vălcineţ

Mîţa GheorgheVasile

1934

fiu

s.Vălcineţ

Lavrişina Anna Tudor

1907

Capul familiei

s. Săliştea-Nouă

Lavrişin Vasile Vasile

1929

fiu

s. Săliştea-Nouă

Lavrişina Liubovi Vasile

1936

fiică

s. Săliştea-Nouă

Lavrişin Zinovii Vasile

1943

fiu

s. Săliştea-Nouă

VAGONUL nr.324412/45

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Eni Vasilisa Gheorghe

1923

Capul familie

s. Călăraşi

Eni Parascovia Constantin

1935

Fiică adoptivă

s. Călăraşi

Eni Fevronia Constantin

1940

Fiică adoptivă

s. Călăraşi

Postică Grigore Vasile

1883

Capul familiei

s. Pituşca

Postică Zinaida Alexandru

1882

soţie

s. Pituşca

Postică Zinaida Mihai

1934

nepoată

s. Pituşca

Burca Elizaveta Dumitru

1902

Capul familiei

s. Pituşca

Matasar Stepan Simion

1890

Capul familiei

s. Pituşca

Matasar Domnica Gheorghe

1890

soţie

s. Pituşca

Matasar Tudor Stepan

1923

fiu

s. Pituşca

Matasar Alexandra Stepan

1929

Soţia fiului

s. Pituşca

Matasar Maria Stepan

1932

fiică

s. Pituşca

Matasar Efimia Stepan

1934

fiică

s. Pituşca

Puşcaş Vasile Grigore

1927

Capul familiei

s. Vălcineţ

Puşcaş Dumitru Grigore

1929

frate

s. Vălcineţ

Arman Nina Gheorghe

1930

Capul familiei

s. Temeleuţi

Arman Dumitru Gheorghe

1943

frate

s. Temeleuţi

Arman Parascovia Gheorghe

1940

soră

s. Temeleuţi

Galiuc Liubovi Gheorghe

1913

Capul familiei

s. Temeleuţi

Galiuc Anna Cristofor

1987

fiică

s. Temeleuţi

Galiuc Gheorghe Cristofor

1935

fiu

s. Temeleuţi

Jomir Elena Mihai

1893

Capul familiei

s. Călăraşi

Guţan Simion Dumitru

1889

Capul familiei

s. Pituşca

VAGONUL nr.647-704/44

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Tertiuc Anna Tudor

1930

Capul familiei

s. Sadova

Tertiuc Varvara Tudor

1932

soră

s. Sadova

Tertiuc Tatiana Tudor

1935

soră

s. Sadova

Orlova Efrosinia Andrei

1881

Capul familiei

s. Sadova

Orlov Victor Mihai

1909

fiu

s. Sadova

Orlova Valentina Mihai

1912

fiică

s. Sadova

Marian Alexandr Ion

1910

Capul familiei

s. Sadova

Marian Anastasia Ion

1909

soţie

s. Sadova

Marian Timofei Alexandru

1932

fiu

s. Sadova

Marian Ion Alexandru

1935

fiu

s. Sadova

Marian Ilia Alexandru

1941

fiu

s. Sadova

Marian Tudor Vasile

1869

Capul familiei

s. Pituşca

Marian Elena Vasile

1882

soţie

s. Sadova

Agachii-Lozovan Anna Simion

1910

Capul familiei

s. Sadova

Luca Anna Stepan

1911

Capul familiei

s. Sadova

Luca Andrei Vasile

1932

fiu

s. Sadova

Luca Efrosinia vasile

1935

fiică

s. Sadova

Luca Constantin Vasile

1937

fiu

s. Sadova

Luca Ion Vasile

1940

fiu

s. Sadova

Luca Maria Vasile

1949

fiică

s. Sadova

Hachi Maria Simion

1907

Capul familiei

s. Sadova

Hachi Pavel Vasile

1930

fiu

s. Sadova

Hachi Stepan Vasile

1933

fiu

s. Sadova

Hachi Simion Vasile

1942

fiu

s. Sadova

Luca Grigore Ion

1915

Capul familiei

s. Sadova

Luca Alexandra Ion

1916

soţie

s. Sadova

Luca Efim Grigore

1934

fiu

s. Sadova

Luca Tudor Grigore

1940

fiu

s. Sadova

Luca Irina Grigore

1944

fiică

s. Sadova

Luca Anastasia Grigore

1947

fiică

s. Sadova

VAGONUL nr.356-433/43

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Gaber Vasilisa Alexandru

1927

Capul familiei

s. Sadova

Gaber Maria Alexandru

1935

soră

s. Sadova

Gaber Ioana Alexandru

1937

soră

s. Sadova

Tighinean Lidia Nicolae

1915

Capul familiei

s. Sadova

Tighinean Tatiana Pavel

1941

fiică

s. Sadova

Tighinean Zinaida Pavel

1946

fiică

s. Sadova

Arhip-Tighinean Pavel Macar

1889

tata

s. Sadova

Arhip-Tighinean Feodora Macar

1890

mama

s. Sadova

Tighinean Nicolae Ion

1884

Capul familiei

s. Sadova

Tighinenan Irina tudor

1884

soţie

s. Sadova

Tighinean Matvei Nicolae

1919

fiu

s. Sadova

Tighinean Feodosia Cuprian

1914

noră

s. Sadova

Tighinean Ion Matvei

1948

nepot

s. Sadova

Vulpe Ion Leonte

1883

Capul familiei

s. Sadova

Vulpe Susana Ion

1919

fiică

s. Sadova

Ceban Vasilisa Ion

1905

Capul familiei

s. Sadova

Ceban Vasile Vasile

1932

fiu

s. Sadova

Ceban Tudor Vasile

1935

fiu

s. Sadova

Grebencea Evdochia Alexandru

1907

Capul familiei

s. Sadova

Grebencea Vasile Efim

1932

fiu

s. Sadova

Arhip Varvara Grigore

1930

fiică

s. Sadova

Grebencea Maria Efim

1937

fiică

s. Sadova

Dodon Alexei Gheorghe

1898

Capul familiei

s. Sadova

Dodon Constantin Alexei

1924

fiu

s. Sadova

Buzdugan Sofia Tudor

1885

Capul familiei

s. Sadova

Buzdugan Rahila Spiridon

1929

fiică

s. Sadova

VAGONUL nr.335605/42

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Galiuc Liubovi Gheorghe

1908

Capul familiei

s. Temeleuţi

Galiuc Anna Cristofor

1938

fiică

s. Temeleuţi

Galiuc Gheorghe Cristofor

1932

fiu

s. Temeleuţi

Mihailova Alexandra Procop

1885

Capul familiei

s. Bahmut

Martea Zinovia Ilie

1896

Capul familiei

s. Bahmut

Martea Agripina Ion

1923

fiică

s. Bahmut

Martea Maria Ion

1928

fiică

s. Bahmut

Martea Valentina Ion

1930

fiică

s. Bahmut

Martea Anna Ion

1932

fiică

s. Bahmut

Martea Vladimir Ion

1936

fiu

s. Bahmut

Levineţ Maria Ion

1907

Capul familiei

s/s Bahmut

Levineţ Nicolae Ion

1939

fiu

s. Leordoaea

Chirica Maria Vasile

1908

Capul familiei

s. Bahmut

Chirica Ion Petru

1933

fiu

s. Bahmut

Chirica Claudia Petru

1937

fiică

s. Bahmut

Chirica Mihail Petru

1940

fiu

s. Bahmut

Matvievici Anastasia Gheorghe

1890

Capul familiei

s.Bahmut

Matvievici Boris Mihai

1926

fiu

s. Bahmut

Popescu Olimpiada Onurie

1914

Capul familiei

s. Bahmut

Popescu Anna Vasile

1936

fiică

s. Bahmut

Popescu Claudia Vasile

1938

fiică

s. Bahmut

Popescu Maria Vasile

1943

fiică

s. Bahmut

Popescu Ion Vasile

1944

fiu

s. Bahmut

Babar Nadejda Pavel

1922

Capul familiei

s. Bahmut

Babar Maria Vladimir

1948

fiică

s. Bahmut

Babar Mihail Vladimir

1944

fiu

s. Bahmut

Balan Maria Vasile

1898

Capul familiei

s. Bahmut

Balan Dumitru Grigore

1929

fiu

s. Bahmut

Balan Liubovi Grigore

1937

fiică

s. Bahmut

VAGONUL nr.601613/41

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Prunici Alexandra Ion

1899

Capul familiei

s. Temeleuţi

Olevscaia Tatiana Iosif

1915

Capul familiei

s. Temeleuţi

Olievscaia Nadejda Trifan

1948

fiică

s. Temeleuţi

Olievscaia Claudia Trifan

1932

fiică

s. Temeleuţi

Olievschii Mihail Trifan

1943

fiu

s. Temeleuţi

Olievscaia Olga Ion

1899

Capul familiei

s. Temeleuţi

Olievscaia Maria Gheorghe

1928

fiică

s. Temeleuţi

Olievscaia Zina Gheorghe

1932

fiică

s. Temeleuţi

Olievschii Ion Gheorghe

1930

fiu

s. Temeleuţi

Lupu Haralampie Gheorghe

1890

Capul familiei

s. Căbăieşti

Lupu Ecaterina Petru

1890

soţie

s. Căbăieşti

Lupu Evghenia Haralampie

1932

fiică

s. Căbăieşti

Lupu Marfa Haralampie

1934

fiică

s. Căbăieşti

Lupu Profir Haralampie

1937

fiu

s. Căbăieşti

Lazari Maria Ion

1905

Capul familiei

s. Căbăieşti

Lazari Anna Ion

1930

fiică

s. Căbăieşti

Lazari Chiril Ion

1935

fiu

s. Căbăieşti

Lazari Agafia Ion

1933

fiică

s. Căbăieşti

Anastasiu Ion Gheorghe

1886

Capul familiei

s. Căbăieşti

Ceban Leon Gheorghe

1920

Capul familiei

s. Căbăieşti

Ceban Ecaterina Gheorghe

1922

soţie

s. Căbăieşti

Ceban Gheorghe Leon

1941

fiu

s. Căbăieşti

Ceban Maria Leon

1945

fiică

s. Căbăieşti

Ceban Stepan Leon

1943

fiu

s. Căbăieşti

Ceban Valentin Leon

1948

fiu

s. Căbăieşti

VAGONUL nr.515-187/40

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Stratan Dumitru Clemente

1873

Capul familiei

s. Nişcani

Stratan Maria Gheorghe

1883

soţie

s. Nişcani

Dodon Gheorghe Ion

1928

Capul familiei

s. Călăraşi

Dodon Anna Ion

1925

soţie

s. Călăraşi

Dodon Maria Gheorghe

1948

fiică

s. Călăraşi

Stratan Constantin Clemente

1874

Capul familiei

s. Nişcani

Stratan Clementie Constantin

1913

fiu

s. Nişcani

Stratan Dumitru Constantin

1913

fiu

s. Nişcani

Stratan Ecaterina Constantin

1926

Soţia fiului

s. Nişcani

Stratan Anna Dumitru

1931

Soţia fiului

s. Nişcani

Stratan Maria Clementie

1947

Fiica fiului

s. Nişcani

Stratan Mihail Clemente

1890

fiu

s. Nişcani

Stratan Mihail Constantin

1890

Capul familiei

s. Nişcani

Stratan Alexandra Emanuil

1905

soţie

s. Nişcani

Stratan Vasile Mihai

1930

fiu

s. Nişcani

Stratan Constantin Mihai

1932

fiu

s. Nişcani

Stratan Ilia Mihai

1941

fiu

s. Nişcani

Stratan Dumitru Mihai

1947

fiu

s. Nişcani

Smolenschii Petru Filip

1902

Capul familiei

s. Seliştea-Nouă

Smolenschii Filip Petru

1931

fiu

s. Seliştea-Nouă

Smolenschii Efimia Petru

1929

fiică

s. Seliştea-Nouă

Smolenschii Evghenia Petru

1933

fiică

s. Seliştea-Nouă

Gheorghiţa Elena Leonte

1921

Capul familiei

s. Seliştea-Nouă

Gheorghiţa Maria Dumitru

1932

fiică

s. Seliştea-Nouă

Gheorghiţa Tudor Dumitru

1935

fiu

s. Seliştea-Nouă

Gheorghiţa Petru Dumitru

1944

fiu

s. Seliştea-Nouă

Gheorghiţa Constantin Dumitru

1948

fiu

s. Seliştea-Nouă

Gheorghiţa Ion Dumitru

1949

fiu

s. Seliştea-Nouă

VAGONUL nr.300207/39

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Lungu Dumitru Matvei

1900

Capul familiei

s. Vărzăreştii-Noi

Lungu Alexandra Nicolae

1904

soţia

s. Vărzăreştii-Noi

Lungu Mihail Dumitru

1932

fiu

s. Vărzăreştii-Noi

Lungu Vasile Dumitru

1939

fiu

s. Vărzăreştii-Noi

Lungu Ion Dumitru

1944

fiu

s. Vărzăreştii-Noi

Musca Elena Tudor

1891

Capul familiei

s. Călăraşi

Musca Maria Petru

1936

fiică

s. Călăraşi

Musca Elena Petru

1933

fiică

s. Călăraşi

Musca Stepan Petru

1918

Capul familiei

or. Călăraşi

Musca Alexandra Constantin

1920

soţie

or. Călăraşi

Musca Zinovia Stepan

1934

fiică

or. Călăraşi

Zestrea Grigore Ilici

1894

Capul familiei

s. Vărzăreştii-Noi

Zestrea Irina Ion

1893

soţie

s. Vărzăreştii-Noi

Zestrea Simion Grigore

1934

fiu

s. Vărzăreştii-Noi

Zestrea Foma Grigore

1937

fiu

s. Vărzăreştii-Noi

Simion Gheorghe Mihai

1886

Capul familiei

s. Vărzăreştii-Noi

Simion Anna Ion

1891

soţie

s. Vărzăreştii-Noi

Simion Mihail Gheorghe

1934

fiu

s. Vărzăreştii-Noi

Simion Ion Gheorghe

1936

fiu

s. Vărzăreştii-Noi

Simion Sofia Gheorghe

1896

Capul familiei

s. Vărzăreştii-Noi

Petrea Axenia Nicolae

1922

Capul familiei

s. Vărzăreştii-Noi

Petrea Victoria Ion

1887

mama

s. Vărzăreştii-Noi

Petrea Valentina Tudor

1944

fiică

s. Vărzăreştii-Noi

Petrea Maria Petru

1929

Sora soţului

s. Vărzăreştii-Noi

Marcu Feodora Grigore

1906

Membru familiei

s. Vărzăreştii-Noi

Buzdugan Eudochia Grigore

1930

Soţia fiului

s. Păuleşti

Buzdugan Tudor Mihai

1947

fiu

s. Păuleşti

VAGONUL nr.472-701/38

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Terza Maria Dumitru

1908

Capul familiei

s.Buda

Terza Alexandru Dumitru

1928

fiu

 

Terza Pantelii Dumitru

1932

fiu

 

Terza Dumitru Dumitru

1935

fiu

 

Calac-Terza Irina Tudor

1929

noră

 

Mîrzac Zinaida Nicolae

1913

Capul familiei

s.Nişcani

Mîrzac Gheorghe Dumitru

1940

fiu

 

Mîrzac Parascovia Dumitru

1941

fiică

 

Mîrzac Ecaterina Dumitru

1946

fiică

 

Mîrzac Parascovia Dumitru

1946

fiică

 

Mîrzac Nicolae Dumitru

1948

fiu

 

Berber Ion Chiril

1919

Capul familiei

s.Păuleşti

Berber Vera Constantin

1922

soţia

s.Călăraşi

Berber Varvara Ion

1935

soră

 

Berber Maria Ion

1945

fiică

 

Berber Vera Ion

1948

fiică

 

Jomir Maria Zahar

1929

Capul familiei

s.Călăraşi

Jomir Vasile Mihai

1948

fiu

 

Jomir Ion Mihai

1949

fiu

 

VAGONUL nr.803484/19-20

 

Numele, prenumele

și patronimicul

 

Anul nașterii

Gradul

de rudenie

al persoanei evacuate cu capul familiei

 

Adresa domiciliului

până la evacuare

Jardan Anna Grigore

1904

Capul familiei

s. Rădeni

Jardan Zinaida Constantin

1934

fiică

s. Rădeni

Jardan Iulia Constantin

1937

fiică

s. Rădeni

Gherşinzon Struli Iacov

1914

Capul familiei

s. Rădeni

Gherşinzon Sarra Ilie

1914

soţie

s. Rădeni

Gherşinzon Ilia Struli

1940

fiu

s. Rădeni

Gherşinzon Izea Struli

1942

fiu

s. Rădeni

Ignatiuc Elizaveta Andrei

1878

Capul familiei

s. Rădeni

Roşca Agripina Timofei

1909

Capul familiei

s. Rădeni

Roşca Zinovia Vasile

1936

fiică

s. Rădeni

Roşca Ion Vasile

1940

fiu

s. Rădeni

Vartic Dumitru Serghei

1912

Capul familiei

s. Rădeni

Veroga Parfirii Mihai

1904

Capul familiei

s. Rădeni

Veroga Parascovia Stepan

1912

soţia

s. Rădeni

Veroga Alexandru Profir

1948

fiu

s. Rădeni

Spînu Tudor Petru

1924

Capul familiei

s. Dereneu

Spînu Anna Petru

1931

fiică

s. Dereneu

Spînu Foma Petru

1926

fiu

s. Dereneu

Spînu Ion Petru

1928

fiu

s. Dereneu

Cobîlean Parascovia Dumitru

1891

Capul familiei

s. Dereneu

Cobîlean Tudor Constantin

1933

fiu

s. Dereneu

Revenco Stepan Petru

1880

Capul familiei

s. Dereneu

Revenco Anna Axente

1890

soţie

s. Dereneu

Grecu Flavian Emanuil

1914

nepot

s. Dereneu

Jomir Nicolae Iacov

1905

Capul familiei

s. Săseni

Jomir Ecaterina Timofei

1909

soţia

s. Săseni

Jomir Andrei Nicolae

1937

fiu

s. Săseni

Jomir Iacov Nicolae

1940

fiu

s. Săseni

Jomir Valentina Nicolae

1933

fiică

s. Săseni

VAGONUL nr.17-18

Numele, prenumele

și patronimicul

Anul nașterii

Grad rudenie

persoană cu capul familiei

Adresa domiciliului

până la evacuare

Pincul Petru Maxim

1930

singuratic

or. Călăraşi

Taganscaia Natalia Ion

1932

singuratică

or. Călăraşi

Bulat Nicolae Sevastian

1929

singuratic

or. Călăraşi

Popa Maria Gheorghe

1888

Capul familiei

s. Cornova

Popa Simion Vasile

1930

fiu

s. Cornova

Popa Mihail Vasile

1938

fiu

s. Cornova

Popa Călin Vasile

1940

fiu

s. Cornova

Goncear Alexei Gheorghe

1919

Capul familiei

s. Hîrbovăţ

Goncer Maria Constantin

1923

soţia

s. Hîrbovăţ

Goncear Maria Alexei

1941

fiică

s. Hîrbovăţ

Concear Zinovia Alexei

1948

fiică

s. Hîrbovăţ

Lefter Parascovia Stepan

1890

Capul familiei

s. Dereneu

Godoroja Constantin Gheorghe

1912

Capul familiei

s. Seseni

Godoroja Fevronia Ion

1912

soţie

s. Seseni

Batcu Mihail Constantin

1895

Capul familiei

s. Bravicea

Strîmbovschii Alexandra Filuip

1900

Capul familiei

s. Săseni

Strîmbovschii Alexei Alexei

1932

fiu

s. Săseni

Strîmbovschii Vasile Alexei

1934

fiu

s. Săseni

Strîmbovschii Ion Alexei

1942

fiu

s. Săseni

Strîmbovschii Valentina Alexei

1938

fiică

s. Săseni

Josan Evdochia Leon

1896

Capul familiei

s. Bravicea

Josan Dumitru Alexei

1934

fiu

s. Bravicea

Josan Grigore Alexei

1936

fiu

s. Bravicea

Josan Zinovia Alexei

1940

fiică

s. Bravicea

Jardan Alexandra Mihai

1913

Capul familiei

s. Rădeni

Jardan Varvara Vasile

1943

fiică

s. Rădeni

Jardan Ion Vasile

1943

fiu

s. Rădeni

Roşca Tudor Nicolae

1921

Capul familiei

s. Rădeni

Roşca Axenia Gheorghe

1923

soţia

s. Rădeni

Roşca Ion Tudor

1942

fiu

s. Rădeni

Guşan Mihail Gheorghe

1883

Capul familiei

s. Rădeni

Guşan Uliana Chiril

1883

soţia

s. Rădeni

Guşan Alexei Mihai

1919

fiu

s. Rădeni

Guşan Ecaterina Mihai

1930

fiică

s. Rădeni

Ceban Simion Vasile

1907

Capul familiei

s. Rădeni

Ceban Ecaterina Constantin

1908

soţia

s. Rădeni

Roşco Victoria Ion

1904

Capul familiei

s. Rădeni

Roşco Ion Dumitru

1940

fiu

s. Rădeni

Roşco Grigore Dumitru

1938

fiu

s. Rădeni

Roşco Tudor Dumitru

1942

fiu

s. Rădeni

Roşco Valerii Dumitru

1944

fiu

s. Rădeni

Roşco Zinovia Ion

1876

mama

s. Rădeni

Ganea Grigore Mihai

1912

Capul familiei

s. Cornova

Ganea Victoria Tudor

1880

mama

s. Cornova

Strejesco Maria Ion

1944

nepoată

s. Cornova

Popa Maria Gheorghe

1888

Capul familiei

s. Cornova

Popa Simion Vasile

1930

fiu

s. Cornova

Popa Mihail Vasile

1938

fiu

s. Cornova

Popa Calin Vasile

1940

fiu

s. Cornova

VAGONUL nr.1325290 / 17-18

Numele, prenumele

și patronimicul

Anul nașterii

Grad rudenie

persoană cu capul familiei

Adresa domiciliului

până la evacuare

Godoroja Fevronia Ion

1912

soţia

s. Seseni

Josan Evdochia Leon

1896

Capul familiei

s. Bravicea

Josan Dumitru Alexandru

1934

fiu

s. Bravicea

Josan Grigore Alexandru

1936

fiu

s. Bravicea

Josan Zinovia Alexandru

1940

fiică

s. Bravicea

Strîmbovschii Alexandru Filip

1990

Capul familiei

s. Seseni

Strîmbovschii Daria Nicolae

1907

soţia

s. Seseni

Strîmbovschii Alexei Alexandru

1932

fiu

s. Seseni

Strîmbovschii Vasile Alexandru

1934

fiu

s. Seseni

Strîmbovschii Ion Alexandru

1942

fiu

s. Seseni

Strîmbovschii Valentina Alexandru

1938

fiică

s. Seseni

Batcu Mihail Constantin

1895

Capul familiei

s. Bravicea

Revenco Constantin Dumitru

1901

Capul familiei

s. Dereneu

Revenco Efimia Gheorghe

1906

soţia

s. Dereneu

Revenco Iochim Constantin

1933

fiu

s. Dereneu

Revenco Dumitru Constantin

1935

fiu

s. Dereneu

Revenco Anatolii Constantin

1937

fiu

s. Dereneu

Revenco Ilia Constantin

1944

fiu

s. Dereneu

Revenco Nicolae Constantin

1949

fiu

s. Dereneu

Revenco Zinovia Constantin

1932

fiică

s. Dereneu

Lefter Parascovia Stepan

1890

Capul familiei

s. Dereneu

Lefter Efim Vasile

1920

fiu

s. Dereneu

Lefter Petru Vasile

1934

fiu

s. Dereneu

Goncear Alexei Gheorghe

1919

Capul familiei

s. Hîrbovăț

Goncear Maria Constantin

1923

soţia

s. Hîrbovăț

Goncear Maria Alexei

1941

fiică

s. Hîrbovăț

Goncear Zinovia Alexei

1948

fiică

s. Hîrbovăț

Popa Maria Gheorghe

1888

Capul familiei

s. Cornova

Popa Simion Vasile

1930

fiu

s. Cornova

Popa Mihail Vasile

1938

fiu

s. Cornova

Popa Calin Vasile

1940

fiu

s. Cornova

Bulat Nicolae Sevastian

1929

Capul familiei

or. Călăraşi

Taganscaia Natalia Ion

1932

singuratică

or. Călăraşi

Pincul Petru Maxim

1930

Singuratic

or. Călăraşi

Marian Vasile Alexandru

1928

singuratic

or. Călăraşi

Stratan Zinovia Ion

1932

singuratică

or. Călăraşi

Alexa Maria Iacov

1933

Singuratică

or. Călăraşi

VAGON nr. 7550266/15-16

Numele, prenumele

și patronimicul

Anul nașterii

Grad rudenie

persoană cu capul familiei

Adresa domiciliului

până la evacuare

Pricepa Anton Vasile

1914

Capul familiei

s. Hoginești

Clim Daria Ion

1889

mama

s. Hoginești

Precepa Elizaveta Ion

1924

sotie

s. Hoginești

Precepa Vasile Anton

1936

Fiu

s. Hoginești

Precepa Eugenia Anton

1949

Fiica

s. Hoginești

Railean Andrei Foma

1879

Capul/familiei

s. Ghetlova

Railean Alexandra Semion

1889

Sotie

s. Ghetlova

Railean Chiril Andrei

1929

Fiu

s. Ghetlova

Railean Claudia Andrei

1939

Fiica

s. Ghetlova

Railean Nadejda Andrei

1941

Fiica

s. Ghetlova

Gavrilița Alexei Stepan

1889

Capul/familiei

s. Dereneu

Gavrilița Zinovia Andrei

1881

Sotie

s. Dereneu

Covalenco Pavel Vasile

1898

Capul/familiei

s. Onișcani

Grecu Ion Xenofont

1912

Capul/familiei

s. Dereneu

Grecu Ana Dumitru

1912

Soție

s. Dereneu

Grecu Pelaghia Ion

1931

Fiica

s. Dereneu

Grecu Maria Ion

1939

Fiica

s. Dereneu

Gîlcă Domnica Alexandru

1930

Capul/familiei

s. Onișcani

Gavriliță Ion Dumitru

1900

Capul/familiei

s. Dereneu

Gavriliță Varvara Ion

1933

Fiica

s. Dereneu

Railean Dumitru Constantin

1894

Capul/familiei

s. Dereneu

Railean Ecaterina Sidor

1894

Soție

s. Dereneu

Railean Maria Dumitru

1936

Fiica

s. Dereneu

Railean Vasile Dumitru

1940

Fiu

s. Dereneu

Furculița Alexandru Petru

1898

Capul/familiei

s. Dereneu

Gavriliță Irina Ion

1908

Capul/familiei

s. Dereneu

Gavriliță Margareta Constantin

1942

Fiica

s. Dereneu

Roșca Ana Xenofont

1914

Capul/familiei

s. Dereneu

Roșca Valentina Ion

1938

Fiica

s. Dereneu

Roșca Claudia Ion

1936

fica

s. Dereneu

Balerca Ion Vasile

1914

Capul/familiei

s. Onișcani

Balerca Maria Ion

1920

Soție

s. Onișcani

Balerca Aurel Ion

1942

Fiu

s. Onișcani

Arama Parascovia Grigore

1924

Capul/familiei

s. Dereneu

Arama Ion Constantin

1941

Fiu

s. Dereneu

Cogan Anastasia Ion

1892

Capul/familiei

s. Greblești

Cogan Tudor Ion

1921

Capul/familiei

s. Greblești

Cogan Fedosia Taras

1921

Fiica

s. Greblești

Cogan Avrel Tudor

1949

Fiu

s. Greblești

Cebotari Constantin Ion

1914

Capul/familiei

s. Duma

Cebotari Melania Ion

1921

Soție

s. Duma

Cebotari Anatolie Constantin

1939

Fiu

s. Duma

Cebotari Ion Constantin

1941

Fiu

s. Duma

Belschii Sergiu Vladimir

1899

Capul/familiei

s. Dereneu

Belschii Efimia Gheorghi

1900

Fiica

s. Dereneu

Cebotari Andrei Gheorghi

1932

Fiu

s. Dereneu

Roșca Eleonora Constantin

1904

Capul/familiei

s. Onișcani

Ionescu Mihai Vasile

1897

Capul/familiei

s. Onișcani

Gajim Maria Grigore

1915

Soție

s. Onișcani

Gajim Valentina Grigore

1939

Fiica

s. Onișcani

VAGON nr.17736/13-16

Nume, prenume, patronimic

A. N.

Grad rudenie

Adresa domiciliului

Cerbă Dumitru Ion

1886

Capul/familiei

s. Onișcani

Cerbă Olimpiada Vasile

1890

Soție

s. Onișcani

Slova Elizaveta Gheorghe

1910

Capul/familiei

s. Onișcani

Timuș Petru Nicolai

1906

Capul/familiei

s. Onișcani

Timuș Maria Dumitru

1914

Soție

s. Onișcani

Timuș Iulian Petru

1937

Fiu

s. Onișcani

Timuș Nicolae Petru

1947

Fiu

s. Onișcani

Vrîncean Olga Mihai

1900

Capul/familiei

s. Hoginești

Vrîncean Zinaida Alexandru

1929

Fiica

s. Hoginești

Vrîncean Ion Alexandru

1933

Fiu

s. Hoginești

Negară Harlampii Alexandru

1920

Capul/familiei

s. Hoginești

Negară Nadejda Ion

1922

Soție

s. Hoginești

Negară Nicolae Harlampi

1946

Fiu

s. Hoginești

Negară Anastasia Harlampi

1949

Fiica

s. Hoginești

Isaeva Alexandra Grigore

1893

Capul/familiei

s. Hoginești

Borș Nicolae Dumitru

1923

singuratic

s. Sfrida

Frunză Tudor Stepan

1900

Capul/familiei

s. Hoginești

Frunze Maria Sergiu

1904

Soție

s. Hoginești

Stratan Efrosinea Gheorghe

1904

Capul/familiei

s. Hoginești

Cherman Zahar Constantin

1894

Capul/familiei

s. Hoginești

Cherman Maria Andrei

1897

Soție

s. Hoginești

Cherman Alexandra Zahar

1933

Fiica

s. Hoginești

Cherman Tudor Zahar

1938

Fiu

s. Hoginești

Pricinoc Grigore Ion

1902

Capul/familiei

s.  Sfrida

Pricinoc Maria Petru

1919

Soție

s.  Sfrida

Pricinoc Ion Grigore

1936

Fiu

s.  Sfrida

Pricinoc Alexei Grigore

1946

Fiu

s.  Sfrida

Pricinoc Vasile Gavril

1920

Capul/familiei

s.  Sfrida

Pricinoc Profira Petru

1920

Soție

s.  Sfrida

Pricinoc Maria Vasele

1942

Fiica

s.  Sfrida

Pricinoc Lidia Vasile

1947

Fiica

s.  Sfrida

Drăgănel Ion Chiril

1923

Capul/familiei

s. Hoginești

Drăgănel Natalia Alexandru

1928

Soție

s. Hoginești

Tănasiev Ion Emanuil

1885

Capul/familiei

s. Hoginești

Tănasiev Elena Ion

1887

Soție

s. Hoginești

Tănasiev Maria Ion

1929

Fiica

s. Hoginești

Vidrajco Liubovi Iacov

1912

Capul/familiei

s. Ghetlova

Vidrașco Irina Vasile

1927

Fiica

s. Ghetlova

Vidrajco Mihail Vasile

1941

Fiu

s. Ghetlova

Mocan Tudor Gheorghe

1911

Capul/familiei

s. Hoginesti

Mocan Vasile Tudor

1939

Fiu

s. Hoginești

Negară Vera Zahar

1919

Capul/familiei

s. Hoginești

Tănasev Timofei Vasile

1913

Capul/familiei

s. Hoginești

Tănasev Ecaterina Nicolae

1921

Soție

s. Hoginești

Tănase Daria Timofei

1942

Fiica

s. Hoginești

Tănasev Dumitru Timofei

1948

Fiu

s. Hoginești

Ceoban Ion Vasile

1893

Capul/familiei

s. Hoginești

Ceoban Alexandra Tudor

1893

Soție

s. Hoginești

Moghilida Iacob Imanuil

1907

Capul/familiei

s. Hoginești

Moghilida Profira Emanuil

1909

soți

s. Hoginești

Moghilida Tamara Iacob

1938

Fiica

s. Hoginești

Moghilida Petru Iacob

1940

Fiu

s. Hoginești

VAGON nr.1235062    /11-12/

Nume, prenume, patronimic

A. N.

Grad rudenie

Adresa domiciliului

Guzun Maria Simion

1915

Capul/familiei

s. Cabîlca

Jigan Efrosia Gheorghe

1925

Capul/familiei

s. Cabîlca

Jigan Veronica Alexandru

1935

Fiica

s. Cabîlca

Jigan Maria Alexandru

1938

Fiica

s. Cabîlca

Polischii Stepan Gheorghe

1908

Capul/familiei

s. Cabîlca

Polschii Elezaveta Vasile

1908

Soție

s. Cabîlca

Polschi Maria Stepan

1934

Fiica

s. Cabîlca

Polschi Dumitru Stepan

1930

Fiu

s. Cabîlca

Polschi Tudor Stepan

1937

Fiu

s. Cabîlca

Jian Parascovia Stepan

1896

Capul/familiei

s. Cabîlca

Tanasevici Alexandra Vasile

1906

Capul/familiei

s. Ghetlova

Tanasevici Valentina Anisiv

1935

Fiica

s. Ghetlova

Tanasevici Feodora Anisev

1938

Fiica

s. Ghetlova

Timuș Petru Ion

1905

Capul/familiei

s. Ghetlova

Timuș Lidia Petru

1932

Fiica

s. Ghetlova

Timuș Tudor Petru

1937

Fiu

s. Ghetlova

Bobeico Gradislava Vasile

1923

Capul/familiei

s. Cabîlca

Bobeico Leonara Constantin

1949

Fiica

s. Cabîlca

Dehtear Vladimir Trofim

1908

Capul/familiei

s.  Țibirica

Dehtear Ana Tudor

1907

Soție

s.  Țibirica

Cojuhari Maria Dumitru

1915

Capul/familiei

s.  Țibirica

Cojuhari Vera Maxim

1939

Fiica

s.  Țibirica

Cojocari Filip Samuil

1896

Capul/familiei

s.  Țibirica

Cojocari Maria Tudor

1897

Soție

s.  Țibirica

Cojocari Anastasia Filip

1932

Fiica

s.  Țibirica

Cojocari Maria Filip

1937

Fiica

s.  Țibirica

Rotari Grigore Alexandru

1899

Capul/familiei

s. Cabîlca

Rotari Ionita Ion

1898

Soție

s. Cabîlca

Matricalo Ion Dumitru

1907

Capul/familiei

s.  Țibirica

Matricalo Zinaida Ion

1908

Soție

s.  Țibirica

Matricalo Nadejda Ion

1935

Fiica

s.  Țibirica

Matricalo Maria Ion

1945

Fiica

s.  Țibirica

Matricalo Vasile Ion

1946

Fiu

s.  Țibirica

Gherșinzon Iacob Sruli

1883

Capul/familiei

s.  Țibirica

Gherșinzon Iarna Liuber

1886

Soție

s.  Țibirica

Bobeico Eugenia Constantin

1886

Soacra

s. Cabîlca

Murzacov Alexandra Vasile

1900

Capul/familiei

s. Cabîlca

Murzacov Pavel Ion

1925

Fiu

s. Cabîlca

Murzacov Petru Ion

1929

Fiu

s. Cabîlca

Murzacov Ana Ion

1937

Fiica

s. Cabîlca

Murzacov Gheorghe Ion

1934

Fiu

s. Cabîlca

Murzacov Mina Ion

1940

Fiu

s. Cabîlca

Bîrsan Lidia Sava

1897

Capul/familiei

s. Ghetlova

Bîrsan Tudor Ion

1937

Fiu

s. Ghetlova

Bîrsan Sergiu Ion

1938

Fiu

s. Ghetlova

Jurca Valentina Tudor

1932

Capul/familiei

s. Țibirica

Jurca Liubovi Tudor

1934

sora

s. Țibirica

Jurca Vasile Tudor

1933

frate

s. Țibirica

Jurca Eudochia Tudor

1940

sora

s. Țibirica

Bordei Ana Petru

1911

Capul/familiei

s. Răciula

Bordei Ecaterina Ion

1930

Fiica

s. Răciula

Bordei Vera Ion

1934

Fiica

s. Răciula

Bordei Claudia Ion

1947

Fiica

s. Răciula

Bordei Anastasia Ion

1941

Fiica

s. Răciula

VAGON nr.655870/9-10

Nume, prenume, patronimic

A. N.

Grad rudenie

Adresa domiciliului

Vieru Alexandra Pavel

1895

Capul/familiei

s. Țigănești

Vieru Gheorghe Alexandru

1927

Fiu

s. Țigănești

Vieru Vasile Alexandru

1937

Fiu

s. Țigănești

Bacioc Maria Ion

1890

Capul/familiei

s. Ghetlova

Verejan Vasile Zahar

1895

Capul/familiei

s. Ghetlova

Verejan Elena Lazar

1900

Soție

s. Ghetlova

Stoianov Ilie Ion

1900

Capul/familiei

s. Ghetlova

Stoianov  Eugenia Gavril

1902

Soție

s. Ghetlova

Stoianov Valentina Ilie

1931

Fiu

s. Ghetlova

Stoianov Ludmila Ilie

1935

Fiica

s. Ghetlova

Cumpan Zahar Ion

1897

Capul/familiei

s. Ghetlova

Cumpan Nadejda Gavril

1897

Soție

s. Ghetlova

Siroma Anton Felip

1907

Capul/familiei

s. Hîrbovăț

Siroma Elena Mihai

1912

Soție

s. Hîrbovăț

Glanari Grigore Vasile

1882

Capul/familiei

s. Bravicea

Galburg Sergiu Maxim

1886

Capul/familiei

s. Hîrbovăț

Galburg Ecaterina Dumitru

1887

Soție

s. Hîrbovăț

Galburg Efimia Sergiu

1920

Fiica

s. Hîrbovăț

Galburg Agafia Sergiu

1922

Fiica

s. Hîrbovăț

Morari Alexandra Sergiu

1924

Fiica

s. Hîrbovăț

Morari Victor Sergiu

1949

nepot

s. Hîrbovăț

Gorbatii Varvara Petru

1911

Capul/familiei

s. Țigănești

Gorbatii Ion Mihail

1933

Fiu

s. Țigănești

Guțan Emanuil Constantin

1889

Capul/familiei

s. Țigănești

Guțan Tudora Emanuil

1922

Fiica

s. Țigănești

Cebotari Ana Tudor

1912

Capul/familiei

s. Țigănești

Cebotari Gheorghe Vasile

1931

Fiu

s. Țigănești

Bedeniuc Ecaterina Alexandru

1927

Capul/familiei

s. Țigănești

Bedeniuc Claudia Vasile

1943

Fiica

s. Țigănești

Bedeniuc Mihai Vasile

1949

Fiu

s. Țigănești

Ursachi Vasile Gheorghe

1901

Capul/familiei

s. Bravicea

Ursachi Elena Dumitru

1903

Soție

s. Bravicea

Ursachi Vera Vasile

1937

Fiica

s. Bravicea

Ursachi Mihai Vasile

1940

Fiu

s. Bravicea

Cotelea Olga Nicolae

1922

Capul/familiei

s. Onești

Cotelea Alexandra Petru

1940

Fiica

s. Onești

Cotelea Gheorghe Petru

1943

Fiu

s. Onești

Cotelea Mihail Petru

1916

Fiu

s. Onești

Cotelea Maria Petru

1949

Fiica

s. Onești

Eni Andreii Gheorghi

1888

Capul/familiei

s. Onești

Eni Anastasia Nicolae

1900

Soție

s. Onești

Eni Tudor Andrei

1928

Fiu

s. Onești

Eni Olga Andrei

1933

Fiica

s. Onești

Mîndru Tudor Constantin

1901

Capul/familiei

s. Bravicea

Mîndru Maria Ion

1905

Soție

s. Bravicea

Leanca Efim Tudor

1920

Capul/familiei

s. Bravicea

Leanca Efrosia Efim

1920

Soție

s. Bravicea

Leanca Elena Efim

1942

Fiica

s. Bravicea

Leanca Alexandra Efim

1948

Fiica

s. Bravicea

Cotelea Maria Pavel

1924

Capul/familiei

s. Onești

Cotelea Vasile Petru

1944

Fiu

s. Onești

Cobîlean Ion Vladimir

1884

Capul/familiei

s. Onești

Cobîlean Alexandra Ion

1920

Fiica

s. Onești

Cotelea Gheorghe Nicolae

1939

Fiu

s. Onești

Cotelea Tudor Nicolae

1946

Fiu

s. Onești

Cotelea Alexandra Ion

1948

Fiica

s. Onești

VAGON nr.300200 /7-8

Nume, prenume, patronimic

A. N.

Grad rudenie

Adresa domiciliului

Sîtnic Grigorii Hristofor

1931

singuratic

or. Călărași

Bodea Gheorghe Iochim

1898

Capul/familiei

s. Voinova

Bodea Ana Pantilie

1895

Soție

s. Voinova

Peșterev Serafim Ion

1889

Capul/familiei

s. Voinova

Peșterev Ecaterina Gheorghe

1889

Soție

s. Voinova

Lupu Agafia Vasile

1887

Capul/familiei

s. Voinova

Fedorov Tudor Dumitru

1912

Capul/familiei

s. Onești

Fedorov Ana Nicolae

1921

Soție

s. Onești

Fedorov Ion Tudor

1937

Fiu

s. Onești

Fedorov Nicolae Tudor

1948

Fiu

s. Onești

Șarcovici Claudia Vasilev

1884

Capul/familiei

s. Săseni

Polnițchi Pertu Victor

1885

Capul/familiei

s. Săseni

Polnițchi Anastasia Ion

1887

Soție

s. Săseni

Cojocari Pavel Gavril

1896

Capul/familiei

s. Săseni

Cojocari Vera Pavel

1982

Fiica

s. Săseni

Cojocari Vasile Pavel

1935

Fiu

s. Săseni

Valuța Ana Ion

1890

Capul/familiei

s. Onești

Ganea Ioana Ion

1920

Capul/familiei

s. Onești

Ganea Mihail Andrei

1942

Fiu

s. Onești

Ganea Ion Andrei

1944

Fiu

s. Onești

Ganea Pavel Andrei

1946

Fiu

s. Onești

Burlacu Semeon Vasile

1909

Capul/familiei

s. Săseni

Burlacu Ana Mihai

1918

soția

s. Săseni

Stig Ecaterina Dumitru

1899

soacra

s. Săseni

Blajenschi Profira Dumitru

1923

Capul/familiei

s. Săseni

Blajenschi Iulia Gavril

1945

Fiica

s. Săseni

Corobco Maria Efim

1910

soția

s. Săseni

Corobco Vasile Marcel

1934

Fiu

s. Săseni

Corobco Ion Marcel

1928

Fiu

s. Săseni

Corobco Alexandra Marcel

1938

Fiica

s. Săseni

Calarașan Ana Alexandru

1886

Capul/familiei

s. Onești

Calarașan Nicolae Vladimir

1930

Fiu

s. Onești

Cotelea Liubovi Andrei

1929

Capul/familiei

s. Onești

Cotelea Nicolae Andrei

1931

frate

s. Onești

Cotelea Gheorghe Andrei

1933

frate

s. Onești

Cotelea Ecaterina Andrei

1936

sora

s. Onești

Cotelea Pavel Alexandru

1938

frate

s. Onești

Cotelea Ion Mihai

1918

Capul/familiei

s. Onești

Calarașan Anastesia Ion

1927

Capul/familiei

s. Onești

Neamțu Agafia Pavel

1907

Capul/familiei

s. Săseni

Neamțu Grigore Harlampie

1931

nepot

s. Săseni

Preguza Ecaterina Ion

1877

Capul/familiei

s. Voinova

Preguza Varvara Grigore

1928

Fiica

s. Voinova

Priguza Iulia Pavel

1947

Fiica

s. Voinova

Preguza Natalia Ion

1923

Capul/familiei

s. Voinova

Preguza Valentina Stepan

1942

Fiica

s. Voinova

Preguza Larisa Stepan

1945

Fiica

s. Voinova

Preguza Ion Alexandru

1885

Capul/familiei

s. Voinova

Preguza Andrei Ion

1933

Fiu

s. Voinova

Preguza Grigorii Ion

1929

Fiu

s. Voinova

Botar Anton Vasile

1907

tata

s. Voinova

Botar Irina Anton

1931

Fiica

s. Voinova

VAGON nr.765857/5-6

Nume, prenume, patronimic

A. N.

Grad rudenie

Adresa domiciliului

Beț Nichifor Vasile

1887

Capul/familiei

s. Bravicea

Beț Elena Vasile

1887

Soție

s. Bravicea

Beiu Andrei Efim

1897

Capul/familiei

s. Bravicea

Beiu Sofia Stepan

1899

Soție

s. Bravicea

Ceban Vasile Ion

1898

Capul/familiei

s. Frumoasa

Ceban Ana Constantin

1897

Soție

s. Frumoasa

Ceban Zinaida Vasile

1932

Fiica

s. Frumoasa

Ceban Tamara Vasile

1935

Fiica

s. Frumoasa

Ceban Xenia Gheorghe

1900

Capul/familiei

s. Frumoasa

Ceban Sebastian Andrei

1941

Fiu

s. Frumoasa

Ceban Porfirii Andrei

1943

Fiu

s. Frumoasa

Ceban Elena Andrei

1938

Fiica

s. Frumoasa

Catelea Roman Nicolae

1903

Capul/familiei

s. Cabîlca

Catelea Ana Tudor

1904

Soție

s. Cabîlca

Catelea Nicolae Roman

1948

Fiu

s. Cabîlca

Grigorcea Danil Mefod

1894

Capul/familiei

s. Bravicea

Grigorcea Maria Pavel

1902

Soție

s. Bravicea

Batîru Nicolae Vasile

1948

Fiu

s. Bravicea

Bîtcă Anastasia Tihon

1918

Capul/familiei

s. Cabîlca

Bîtcă Maria Grigore

1945

Fiica

s. Cabîlca

Bîtcă Eugenia Grigore

1948

Fiica

s. Cabîlca

Cotelea Andrei Dumitru

1906

Capul/familiei

s. Onești

Cotelea Olga Vasile

1916

Soție

s. Onești

Cotelea Ecaterina Andrei

1933

Fiica

s. Onești

Cotelea  Achim Andrei

1946

Fiu

s. Onești

Cotelea Alexandra Nicolae

1889

Capul/familiei

s. Onești

Leanca Arteom Gheorghe

1896

Capul/familiei

s. Bravicea

Leanca Gheorghe Arteom

1936

Fiu

s. Bravicea

Cobzac Tudor Grigore

1898

Capul/familiei

s. Cabîlca

Cobzac Maria Andrei

1894

Soție

s. Cabîlca

Șihman Avram Iacob

1904

Capul/familiei

s. Bravicea

Acherman Busea Salomonov

1919

Soție

s. Bravicea

Șihman Roza Avram

1939

Fiica

s. Bravicea

Șihman Sima Avram

1940

Fiica

s. Bravicea

Lupu Elezoveta Tudor

1883

Soție

s. Onești

Iova Nadejda Iacob

1900

Capul/familiei

s. Bravicea

Spotari Ion Dumitru

1914

Capul/familiei

s. Bravicea

Spotari Iulita Pavel

1911

Soție

s. Bravicea

Latu Ion Minu

1898

Capul/familiei

s. Frumoasa

Latu Maria Ion

1896

Soție

s. Frumoasa

Latu Parascovia Ion

1928

Fiica

s. Frumoasa

Latu Marfa Ion

1933

Fiica

s. Frumoasa

Lupu Elizaveta Dumitru

1900

Capul/familiei

s. Onești

Veselia Ilarion Iosiv

1884

Capul/familiei

s. Onești

Veselia Iulia Flarion

1928

Fiica

s. Onești

Fiper Valentina Flarionovna

1919

Fiica

s. Onești

Fiper Elvir Nicolae

1936

nepot

s. Onești

Fiper Emilian Nicolae

1939

nepot

s. Onești

Beiu Ion Efim

1915

Capul/familiei

s. Bravicea

Beiu Claudia Gheorghi

1924

Soție

s. Bravicea

Beiu Aurel Ion

1948

Fiu

s. Bravicea

Catelea Anton Profir

1916

Capul/familiei

s. Onești

Batîru Vasile Andrei

1911

Capul/familiei

s. Bravicea

Batîru Maria Matvei

1914

Soție

s. Bravicea

Batîru Ștefan Vasile

1934

Fiu

s. Bravicea

Batîru Andrei Vasile

1941

Fiu

s. Bravicea

VAGON nr.763735/3-4

Nume, prenume, patronimic

A. N.

Grad rudenie

Adresa domiciliului

Canja Iacob Vasile

1879

Capul/familiei

s. Bravicea

Canja Pelagheia Vasile

1879

soția

s. Bravicea

Guțan Gheorghe Vasile

1899

Capul/familiei

s. Meleșeni

Guțan Elena Stepan

1901

Soție

s. Meleșeni

Guțan Parascovia Gheorghe

1928

Fiica

s. Meleșeni

Guțan Efim Gheorghe

1937

Fiu

s. Meleșeni

Guțan Iulia Gheorghe

1939

Fiica

s. Meleșeni

Guțan Valentina Gheorghe

1948

Fiica

s. Meleșeni

Guțan Ilie Gheorghe

1949

nepot

s. Meleșeni

Beiu Nicolae Ion

1885

Capul/familiei

s. Bravicea

Blinari Pelagheia Ion

1892

Capul/familiei

s. Bravicea

Onila Leon David

1905

Capul/familiei

s. Bravicea

Onila Parascovia Pantilii

1915

Soție

s. Bravicea

Onila Elena Leon

1936

Fiica

s. Bravicea

Onila Tamara Leon

1938

Fiica

s. Bravicea

Onila Gheorghi Leon

1941

Fiu

s. Bravicea

Onila Ana Ion

1944

Fiica

s. Bravicea

Țernă Constantin Ion

1899

Capul/familiei

s. Bravicea

Țernă Ecaterina Timofei

1900

Soție

s. Bravicea

Țernă Eugenia Constantin

1930

Fiica

s. Bravicea

Țeră Ion Constantin

1932

Fiu

s. Bravicea

Țernă Vasile Constantin

1934

Fiu

s. Bravicea

Țenă Olga Conscantin

1941

Fiica

s. Bravicea

Zama Sergiu Grigore

1901

Capul/familiei

s. Bravicea

Zama Eugenia Nicolae

1905

Soție

s. Bravicea

Zama Parascovia Sergiu

1939

Fiica

s. Bravicea

Zama Elena Sergiu

1942

Fiica

s. Bravicea

Zama Ion Sergiu

1937

Fiu

s. Bravicea

Iovu Sergiu Gheorghe

1921

Capul/familiei

s. Bravicea

Iovu Maria Gheorghe

1924

Soție

s. Bravicea

Melnic Pavel Petru

1908

Capul/familiei

s. Lupa-Recea

Melnic Efimia Ion

1916

soția

s. Lupa-Recea

Melnic Ion Pavel

1945

Fiu

s. Lupa-Recea

Melnic Claudia Pavel

1947

Fiica

s. Lupa-Recea

Arvat Ilie Vasile

1882

Capul/familiei

s. Lupa-Recea

Postolachi Timofei Ion

1887

Capul/familiei

s. Bravicea

Postolachi Feodora Ion

1887

Soție

s. Bravicea

Ursachi Varvara Sidor

1913

Capul/familiei

s. Bravicea

Ursachi Elena Pavel

1938

Fiica

s. Bravicea

Ursachi Tudor Ion

1946

Fiu

s. Bravicea

Ursachi Mihai Pavel

1944

Fiu

s. Bravicea

Vervorița Maria Pavel

1886

Capul/familiei

s. Bravicea

Muntean Iacov Chiril

1889

Capul/familiei

s. Bravicea

Muntean Eugenia Constantin

1891

Soție

s. Bravicea

Muntean Ana Iacov

1929

Fiica

s. Bravicea

Muntean Profira Iacov

1935

Fiica

s. Bravicea

Sercovici Moisei Mendelei

1900

Capul/familiei

s. Bravicea

Sercovici Ruhlea Abram

1899

Soție

s. Bravicea

Sercovici David Moisei

1926

Fiu

s. Bravicea

Sircovici Isac Moisei

1929

Fiu

s. Bravicea

Popa Eudochia Gheorghe

1896

Capul/familiei

s. Bravicea

Burian Iulita Vasile

1897

Capul/familiei

s. Bravicea

Arvat Agrepina Chiril

1887

soția

s. Lupa-Recea

Goldenberg Sruli Zeliman

1894

Capul/familiei

s. Bravicea

Goldenberg Marian Ziev

1900

Soție

s. Bravicea

Goldenberg Fira Sruli

1929

Fiica

s. Bravicea

Goldenberg Iacob Srulev

1933

Fiu

s. Bravicea

N O T Ă    I N F O R M A T I V Ă

            În eșalonul nr.97179 au fost încărcate 1140 persoane dintre care:

  • 299 familiinumărul total de persoane fiind 1068 dintre care:
  • 279 bărbați;
  • 391 femei;
  • 398 copii;
  • 72 persoane singuratice (28 bărbați și 44 femei)

TOTAL – 1140 persoane

               –    307 bărbați;

  • 435 femei;
  • 398 copii.

Pîna la stația Dolmatov, Șadrinsc Sud Ural, a căilor ferate la dispoziția UNKVD Curceanscoi

Lista vagoanelor a prinit

Șeful eșalonului                                                                                   Tolpîghin

 

Căutare pe site

Loading feeds...

Custom Logo Design


Vizitatori

Azi 7

Ieri 69

Săptămînă 76

Lună 1272

Total 127811

Raionul Călărași în imagini

Consiliul raional Călărași © 2014. Toate drepturile rezervate.
or.Călărași, str. Biruinței 1, e-mail:consiliu@calarasi.md